Fits 3-1/2 Inch Diameter 3-Bolt Round Header Collectors
Collector and Header Muffler Gasket - 3 1/2 inch diameter - Embossed Stainless Steel - Multi-Layered Steel (MLS) exhaust and header collector gaskets are designed for extreme cylinder pressures produced by high horsepower-high compression turbocharged, supercharged, and nitrous oxide engines. Manufactured from three stainless steel layers, resists corrosion, will not burn through or push out and maintains maximum fastener torque retention. Stress formed inner and outer layer embossments act like springs that rebound under exhaust flange clamp load, creating force to seal extreme exhaust pressure.
Collector and Header Muffler Gasket - 3 1/2 inch diameter - Embossed Stainless Steel - Multi-Layered Steel (MLS) exhaust and header collector gaskets are designed for extreme cylinder pressures produced by high horsepower-high compression turbocharged, supercharged, and nitrous oxide engines. Manufactured from three stainless steel layers, resists corrosion, will not burn through or push out and maintains maximum fastener torque retention. Stress formed inner and outer layer embossments act like springs that rebound under exhaust flange clamp load, creating force to seal extreme exhaust pressure.
- Suitable for high horsepower-high compression turbocharged, supercharged & nitrous oxide engines
- Three stainless steel layers resist corrosion, will not burn through or push out & maintains maximum fastener torque retention
- Stress formed inner and outer layer embossments act like springs that rebound under exhaust flange clamp load, creating force to seal extreme exhaust pressure
- Fits most popular headers with 3-1/2 inch collector & 3 hole flange
- Sold as a pair
Information:
Holley Performance Emission Code 5: This part is legal for sale or use on Emissions Controlled Vehicles; Uncontrolled (Non-Emissions Controlled) Vehicles; and Racing Use Only Vehicles because it does not affect vehicle emissions and is not covered by emissions regulations| Attributes | |
| # Bolt Holes | 3 |
| ASIN | B001QVZ25A |
| Bolt Hole Quantity | 3 |
| Bolt Hole Size | 0.375 in., 3/8" |
| Bolt Pattern | 4.4375 in., 4-7/16" |
| Bolt Quantity | 3 |
| Brand | Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | No |
| Clearance Category | Gaskets |
| Collector Diameter | 3.500 in., 3.50 inch |
| Collector Diameter (in.) | 3.50 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | 5 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.310 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Material | MLS |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Retail |
| Packaging | Retail |
| Product Type | Collector Gaskets |
| Quantity Per Pkg. | 2 |
| SDR Required Flag | N |
| Thickness | 0.078 in., .078" |
| Warranty | Limited 90 Day |
| Weight | 0.31, 0.3100 |
| With Bolts | 3 |
| GTIN | 00084041024249 |