Fits 2-1/2 Inch Diameter 3-Bolt Round Header Collector
Hole Diameter: 2-1/2 inch, Bolt Circle: 3-1/2 inch, Bolt Hole: 3/8 inch 3 bolt hole. Multi-Layered Steel (MLS) header collector gaskets are designed for extreme cylinder pressure produced by high horsepower-high compression turbocharged, supercharged & nitrous oxide engines. Manufactured from three stainless steel layers, resists corrosion, will not burn through or push out & maintains maximum fastener torque retention. Stress formed inner and outer layer embossments act like springs that rebound under exhaust flange clamp load, creating force to seal extreme exhaust pressure. Applications: Dynomax, Flowtech, Hedman, Hooker Headers, etcetera,.
Hole Diameter: 2-1/2 inch, Bolt Circle: 3-1/2 inch, Bolt Hole: 3/8 inch 3 bolt hole. Multi-Layered Steel (MLS) header collector gaskets are designed for extreme cylinder pressure produced by high horsepower-high compression turbocharged, supercharged & nitrous oxide engines. Manufactured from three stainless steel layers, resists corrosion, will not burn through or push out & maintains maximum fastener torque retention. Stress formed inner and outer layer embossments act like springs that rebound under exhaust flange clamp load, creating force to seal extreme exhaust pressure. Applications: Dynomax, Flowtech, Hedman, Hooker Headers, etcetera,.
- Suitable for high horsepower-high compression turbocharged, supercharged & nitrous oxide engines
- Three stainless steel layers resist corrosion, will not burn through or push out & maintains maximum fastener torque retention
- Stress formed inner and outer layer embossments act like springs that rebound under exhaust flange clamp load, creating force to seal extreme exhaust pressure.
- Fits most popular headers with 2-1/2 inch collector & 3 hole flange
- Sold as a pair
Information:
Holley Performance Emission Code 5: This part is legal for sale or use on Emissions Controlled Vehicles; Uncontrolled (Non-Emissions Controlled) Vehicles; and Racing Use Only Vehicles because it does not affect vehicle emissions and is not covered by emissions regulations| Attributes | |
| # Bolt Holes | 3 |
| ASIN | B001QVZ20A |
| Bolt Hole Quantity | 3 |
| Bolt Hole Size | 0.375 in., 3/8" |
| Bolt Pattern | 3.500 in., 3-1/2" |
| Bolt Quantity | 3 |
| Brand | Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | No |
| Clearance Category | Gaskets |
| Collector Diameter | 2.500 in., 2.50 inch |
| Collector Diameter (in.) | 2.50 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | 5 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.310 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Material | MLS |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Bolt Holes | 3 |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Retail |
| Packaging | Retail |
| Product Type | Collector Gaskets |
| Quantity Per Pkg. | 2 |
| SDR Required Flag | N |
| Thickness | 0.078 in., .078" |
| Warranty | Limited 90 Day |
| Weight | 0.31, 0.3100 |
| With Bolts | 3 |
| GTIN | 00084041024225 |