Fits 1 and 2-Barrel Carburetors with 2-5/16 Inch or 2-5/8 Inch Carb Neck including most VW.
This a high quality chrome open element air cleaner that will make those 1 & 2-barrel applications look much better and more importantly increase air flow.
This a high quality chrome open element air cleaner that will make those 1 & 2-barrel applications look much better and more importantly increase air flow.
- Chrome Plated Steel
- PVC Attachment Included
- Comes With All Hardware
- Fits 1 And 2 Barrel Applications
- Replaceable 4" x 2" Paper Filter
| Attributes | |
| ASIN | B00068OKAC |
| Base Style | Raised .500", Raised .500" |
| Base Type | Raised 0.500 in. |
| Brand | Mr. Gasket, Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 2.3125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 2.3125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 2.3125 in. |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | Chrome, Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 4 |
| Diameter Outside (in.) | 4 |
| Emission Code | 5, 3, Off Road |
| Filter Diameter | 4" |
| Filter Height | 2.000 in., 2" |
| Filter Height (in.) | 2 |
| Filter Style | White Paper |
| Filter Type | White Paper, White Paper |
| Finish | Chrome, Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.440 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Stamped Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 4.000 in. |
| Part Type | Air Cleaner Assembly |
| Product Type | Air Cleaner, Air Cleaner |
| Sale Category | Air and Fuel Delivery |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 4.000 in., 4 in. |
| Sub Category | Carburetion |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day Warranty, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 0.44, 0.4400 |
| GTIN | 00084041043547 |