Fits 1 or 2-Barrel Carburetors with 2-5/16 Inch or 2-5/8 Inch Neck
Chromed plated steel round air cleaner with replaceable high flow paper element. Filter element has rubber seals top and bottom and wire screen or mesh inside and out to protect against damage. This 6-1/2 inch diameter design is ideal for use on 1v and 2v applications where space is limited, but performance is not hampered by the smaller size. The 3-1/2 inch tall open design is less restrictive to air flow as the element is open 360 degrees and not surrounded by a metal housing like stock filters. Has a flat, non drop base - just the flange where it mounts to the carburetor. The top plate is dished for appearance. Both the top and bottom plate are chromed plated as is the custom 3 sided top nut which has a black accent in the top. Carburetor stud and mounting hardware included.
Chromed plated steel round air cleaner with replaceable high flow paper element. Filter element has rubber seals top and bottom and wire screen or mesh inside and out to protect against damage. This 6-1/2 inch diameter design is ideal for use on 1v and 2v applications where space is limited, but performance is not hampered by the smaller size. The 3-1/2 inch tall open design is less restrictive to air flow as the element is open 360 degrees and not surrounded by a metal housing like stock filters. Has a flat, non drop base - just the flange where it mounts to the carburetor. The top plate is dished for appearance. Both the top and bottom plate are chromed plated as is the custom 3 sided top nut which has a black accent in the top. Carburetor stud and mounting hardware included.
- Chrome plated steel with dished top for appearance
- High flow paper element with open design
- 6.5" diameter x 3.5" height
- Flat, non-drop base
- Includes hardware
| Attributes | |
| ASIN | B000BWAP9S |
| Base Style | Flat |
| Base Type | Flat |
| Brand | Mr. Gasket, Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 2.3125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 2.3125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 2.3125 in. |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 6.5 |
| Diameter Outside (in.) | 6.5 |
| Emission Code | 5, 3, Off Road |
| Filter Diameter | 6.5", 6.5 |
| Filter Height | 2.875 in., 2-7/8" |
| Filter Style | White Paper |
| Filter Type | White Paper, White Paper |
| Finish | Chrome, Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 1.300 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Stamped Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 6.500 in. |
| Part Type | Air Cleaner Assembly |
| Product Type | Air Cleaner, Air Cleaner |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 6.500 in., 6.5" |
| Sub Category | Carburetion |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 1.3, 1.3000 |
| GTIN | 00084041043509 |