14 Inch Diameter, 2-1/4 Inch Tall, 3 Inch Neck
These Mr. Gasket air cleaners will dress-up your engine compartment with a show car look. When it comes to good looks and durability, Mr. Gasket has you covered.
These Mr. Gasket air cleaners will dress-up your engine compartment with a show car look. When it comes to good looks and durability, Mr. Gasket has you covered.
- 14 In Diameter X 2-1/4 In Tall
- Fits All 3 In Carb Necks
- Chrome Plated Steel
- Mounting Is Designed For Low hood Clearance
- Includes PVC Fitting And Necessary Hardware
- Filter Element Is Flame Retardant With High CFM
| Attributes | |
| ASIN | B000CMH09A |
| Base Style | Flat |
| Base Type | Flat |
| Brand | Mr. Gasket, Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 3 |
| CARB/Air Horn Diameter | 3.000 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 3.000 in. |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Diameter | 14 |
| Diameter Outside (in.) | 14 |
| Emission Code | 5, 3, Off Road |
| Filter Diameter | 14" |
| Filter Height | 2.000 in., 2" |
| Filter Height (in.) | 2 |
| Filter Style | White Paper |
| Filter Type | White Paper, White Paper |
| Finish | Chrome, Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 4.750 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Stamped Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Outside Diameter | 14.000 in. |
| Part Type | Air Cleaner Assembly |
| Product Type | Air Cleaner, Air Cleaner |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 14.000 in. |
| Sub Category | Carburetion |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 4.75, 4.7500 |
| GTIN | 00084041043387 |