Fits GM LS Valley Covers and Holley 2300/4150/4160 2 & 4 Barrel Intake Manifolds
This lift plate is for use on all GM (General Motors) LS Engines & bolts over the top of the valley cover (with intake manifold removed). This lift plate also fits Holley 2300 2-barrel & 4150/4160 4-barrel intake manifolds. Features three lift holes & can be mounted in several positions on the GM (General Motors) LS valley cover to adjust engine balance, when removing or installing the engine. Steel construction with red powder-coated finish. Includes two sets of mounting bolts for both GM (General Motors) LS & Holley carburetor style intake manifolds.
This lift plate is for use on all GM (General Motors) LS Engines & bolts over the top of the valley cover (with intake manifold removed). This lift plate also fits Holley 2300 2-barrel & 4150/4160 4-barrel intake manifolds. Features three lift holes & can be mounted in several positions on the GM (General Motors) LS valley cover to adjust engine balance, when removing or installing the engine. Steel construction with red powder-coated finish. Includes two sets of mounting bolts for both GM (General Motors) LS & Holley carburetor style intake manifolds.
- Fits all GM LS Engines w/ 10 or 11 Bolt Valley Covers
- Also Fits Holley 4150/4160/2300 4 & 2 Barrel Intake Manifolds
- Lift Plate Can Be Moved Forward or Backward to Adjust Engine Balance on GM LS Valley Cover
- Red Powder Coated Finish
- Includes (4) 8mm x 1.25 Bolts - Grade 8.8 & (4) 5/16"-18 Bolts - Grade 5
- (3) Lift Holes - Allows Adjustment of Engine Balance
| Attributes | |
| Brand | Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | No |
| Capacity | 1000 lbs |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | 5, 5 |
| Engine | GM Small Block Gen III/IV (LS Based), Universal |
| Engine Make/Size | GM Small Block Gen III/IV (LS Based), Universal |
| Finish | Red, Red |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708990011 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.50, 2.50 |
| Item Height | 2.500 in. |
| Item Weight | 2.700 lbs. |
| Length | 6.625 in., 6.625" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Part Type | Engine Lift Plate |
| Product Type | Motor Pull Plate, Motor Pull Plate |
| SDR Required Flag | N |
| Sub Category | Shop Equipment, Tools and Accessories |
| Thickness | 0.1875 in., 3/16" |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 2.7000, 2.7 |
| Width | 6.000 in., 6.000" |
| Width (in.) | 6.000 |
| GTIN | 00090127011713 |