Fits Sonny's 5.00 Inch Bore Center Hemi Heads - 10 Piece Master Pack
Master pack gaskets are ideal for engine builders, race teams, repair shops, and wholesale distributors. Most master pack gaskets are packaged in easy to open poly bags.
Master pack gaskets are ideal for engine builders, race teams, repair shops, and wholesale distributors. Most master pack gaskets are packaged in easy to open poly bags.
- Valve Cover Gaskets for Specialty Racing, Muscle Car, and Nostalgia Engines
- Master Packs are Ideal for use by Engine Builders, Race Teams, Repair Shops, and Wholesale Customers
- Master Packed Gaskets are Packaged in a Poly Bag
- Most Master Packs Include (5) Engine Sets (i.e. 10 Valve Cover Gaskets)
Information:
Holley Performance Emission Code 5: This part is legal for sale or use on Emissions Controlled Vehicles; Uncontrolled (Non-Emissions Controlled) Vehicles; and Racing Use Only Vehicles because it does not affect vehicle emissions and is not covered by emissions regulations| Attributes | |
| Application | Race |
| Brand | Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | No |
| Clearance Category | Gaskets |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Head Type | Sonnys 5.0 - Hemispherical |
| Cylinder Heads | Sonny's 5.0" - Hemispherical |
| Emission Code | 5 |
| Engine | Sonny's 5.0" Bore Spacing |
| Engine Make/Size | Sonnys 5.0 Bore Spacing |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Quantity | 10 |
| Package Type | Master Pack - Poly Bag |
| Packaging | Master Pack - Poly Bag |
| Product Type | Valve Cover Gaskets |
| Quantity Per Pkg. | 10 |
| SDR Required Flag | N |
| Valve Cover Gasket Material | Ultra-Seal 3 |
| Valve Cover Gasket Thickness | 0.125 in., .125" |
| Warranty | Limited 90 Day |
| GTIN | 00090127020197 |