Fits Sonny's 5.00 Inch Bore Center Hemi Heads - Set of 2 Pieces
Mr. Gasket is now stocking many new gasket sets for specialty racing, muscle car, and nostalgia engines.
Mr. Gasket is now stocking many new gasket sets for specialty racing, muscle car, and nostalgia engines.
- Valve Cover Gasket Sets for Specialty Racing, Muscle Car, and Nostalgia Engines
- Individual Valve Cover Gasket Sets are Skin Packaged (2 pieces)
Information:
Holley Performance Emission Code 5: This part is legal for sale or use on Emissions Controlled Vehicles; Uncontrolled (Non-Emissions Controlled) Vehicles; and Racing Use Only Vehicles because it does not affect vehicle emissions and is not covered by emissions regulations| Attributes | |
| Application | Race |
| Brand | Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | No |
| Clearance Category | Gaskets |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Head Type | Sonnys 5.0 - Hemispherical |
| Cylinder Heads | Sonny's 5.0" - Hemispherical |
| Emission Code | 5 |
| Engine | Sonny's 5.0" Bore Spacing |
| Engine Make/Size | Sonnys 5.0 Bore Spacing |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Retail - Skin Pack |
| Packaging | Retail - Skin Pack |
| Product Type | Valve Cover Gaskets |
| Quantity Per Pkg. | 2 |
| SDR Required Flag | N |
| Valve Cover Gasket Material | Ultra-Seal 3 |
| Valve Cover Gasket Thickness | 0.125 in., .125" |
| Warranty | Limited 90 Day |
| GTIN | 00090127020579 |